Az itt következő oldalon megismerkedhetsz az SSG felépítésével.

Ahhoz, hogy össze tudjuk vetni a SSG-t az eredeti monopólusos generátorral, jöjjön először a monopólusos generátor kapcsolási rajza.

1. ábra. A monopólusos generátor kapcsolási rajza

 

Az 1. ábra kapcsolását vessük össze a 2. ábrán ismertetett SSG kapcsolási rajzával.

2. ábra. A SSG kapcsolási rajza

 

Az SSG a következőkben tér el a monopólusos generátortól:

3. ábra. Az egyszerűsített Iskoláslány generátor

 

A motor indítását kézzel kell végezni, megpörgetve a forgórészt. Ezután már magától forog az elektromágnes energizálása által. Folyamatosan növekszik a sebessége, míg el nem éri az optimális fordulatszámot. Ez az optimális fordulatszám a rotor méreteitől, a súrlódási tényezőtől, a potméter ellenállásától stb. függ.

Amikor elfordul a kerék, a rajta levő mágnesek feszültséget indukálnak a tekercsben, mely a töltendő akkumulátor(oka)t tölti. Ha a kerékre mechanikai terhelést kapcsolunk, akkor a tápláló akkumulátorból kevesebb energiát vesz fel a rendszer, mivel az áramfelvétel a fordulatszámtól is függ.

A SSG felépítése nagyon egyszerű. A töltés nem melegíti a töltendő akkumulátort, s az akkumulátor gázképződése is nagyon minimális. Néhány kísérletező azt is elmondta, hogy nem újratölthető elemeket is újratöltöttek, valamint régi, már használhatatlan autóakkumulátorokat is feltöltöttek vele.

A töltés hatása annál jobban érvényesül, minél többször töltjük újra azt a SSG-ral.

Fontos megjegyezni, hogy a kimeneti teljesítmény kisebb, mint a bemeneti. A mért kimeneti elektromos teljesítmény a bemeneti teljesítménynek kb. 30 %-a, viszont a bementi akkumulátor és a kimeneti akkumulátor közötti hatásfok 1:3 és 1:4 közötti.


A keret megépítése


A mágnesek kerékre rögzítése


A tekercselésről

 

Egy tipp: A menetek számolása nagyon fárasztó, így könnyen elhibázhatjuk. Ezért pl. az orsóra egy darab ragasztószalagot rakhatsz, amely minden fordulatnál nekiütődik a kezednek, ezáltal könnyítve meg a számolást.


A vasmagról

 

Az elektronika forrasztása



Akkumulátor tippek

 

A SSG behangolása

A következő sorokban John Bedini mondja el, mire kell figyelnünk a SSG behangolásakor.

John elmondta, hogy a tápláló akkumulátorból kb. 0,6 W energiát vesz fel az elektronika. Ez nagyon alacsony érték, így maga a tény, hogy ez meghajt egy kereket és tölti az akkumulátorokat az elektronika másik végén, már egy jel kell legyen arra vonatkozóan, hogy itt nem csak egyszerű energia transzformáció jön létre az akkumulátorok között.

Az optimális sebességet a következő módon kaphatjuk meg:

  1. Számoljuk ki az akkumulátorunk C-20 arányát (Az akkumulátoron feltűntetett Ah-t osszuk el hússzal, ez adja meg a "C-20" arányt).
  2. Kezdeti értéknek állítsuk a potmétert kb. 680 W-ra, majd mérjük meg a tranzisztor bázisának az áramát.
  3. Állítsuk be az ellenállást úgy, hogy az áramerősség egyenlő legyen az akkumulátor C-20 arányával, vagy annál valamivel kevesebb.

Miután meghatároztuk ezt a régiót, jöhet a finomhangolás, ahol megtalálhatjuk az adott régión belüli legoptimálisabb értéket (miközben az áram folyamatosan a C-20 arány alatt marad).

Az árammérő hatással lehet az áramkörre. Vegyél egy 1 W-os ellenállást az elektronikai szaküzletben, s ennek segítségével mérd meg az áramot.

A kimeneti áramok méréséhez az ampermérő teljesen használhatatlan. John a pozitív kimeneti vezeték mentén egy iránytűt (galvanométert) használ. Az északi iránytól mért elmozdulás egyenesen arányos a vezetékben folyó árammal.

Emlékezzünk arra, hogy néhány potméter hajlamos az elhangolódásra, ezért az áramköröd pontosabb behangolására használj egy 25 W-os potenciométert. Ez sokkal stabilabb, mint az 5 kW-os, vagy 10 kW-os potméterek.

A kerék forgási sebessége magától a legoptimálisabb rezonancia pont felé fog elmozdulni, ahol a kimeneti és bemeneti áramok aránya a legkedvezőbb. Bizonyos ellenállásoknál számos rezonanciaváltást tapasztalhatsz, miközben a kerék az indító lökés után elkezd gyorsulni. Azt láthatod, hogy a kerék gyorsul egy bizonyos pontig, majd lelassul, aztán egy másik értékre gyorsul, majd megint lelassul, végül felgyorsul a leggyorsabb értéke, amit már stabilan tart.

Ha azt látod, hogy a forgási sebesség fluktuál, miután elérte a nominális rezonáns sebességet, akkor ennek a legvalószínűbb oka az, hogy az adott ellenállás érték nem a legjobb, ezért egy másik pontot kell keresned.

Ahelyett, hogy egyetlen dióda kapcsolná össze a kollektort az összes akkumulátorral, minden egyes töltendő akkumulátorhoz használj külön diódát.

Az összes akkumulátorhoz menő vezeték hosszát optimalizáld. Használj vastag vezetékeket az akkumulátorokhoz.

Az akkumulátor vezetékek optimalizálását kezd a negatív vezetékekkel, majd folytasd a pozitívakkal. Minden akkumulátorhoz menjen külön vezetéket ugyanabból a pontból kiindulva. Ez nem jelent különbséget a hagyományos elektromosság szempontjából, de mi nem a hagyományos elektromosságról beszélünk.

A vastagabb akkumulátor vezetékek csökkentik az ellenállást, ami javítja a töltő hatást.

A mágnesek ne legyenek közelebb egymáshoz a szélességük 1,5-szeresénél, de minél több mágnest használunk, annál jobb.

A Cink akkumulátort nem lehet ezzel a módszerrel feltölteni, viszont a NiCd és az egyéb újratölthető alkáli akkumulátorok esetén a rendszer jól használható. A lítium akkumulátorok esetében óvatosaknak kell lennünk, mivel ezekben egy áramkorlátozó is van, ami használhatatlanná válik, ha egy bizonyos érték fölé emeljük a töltést.

Azt is észre lehet venni, hogy az akkumulátorok töltése még 13-20 óráig folytatódik azután, hogy az akkumulátorokat lekapcsoltuk a töltő áramkörről.

Ha nyomatékot is szeretnénk kivenni a motorból, akkor a Hall effektust vagy esetleg optocsatolókat használhatunk, de ekkor nagyobb lesz az áramfelvétel. Ekkor is a legjobb hatásfok 29 % körüli lesz. A Bedini áramkör nem nyomaték leadására lett tervezve, hanem akkumulátorok töltésére.

A szokatlan töltő hatás indkálására kössünk egy neonlámpát sorba az akkumulátorral, a pozitív vezeték és az akkumulátor sarka közé. Ez azt mutatja, hogy ott legalább 60-70 V jelenik meg.

A hagyományos generátor a mágnesek pólusainak változtatását igényli, John készüléke viszont a motor és generátor kombinációja.

Abban a pillanatban, ahogy a mágnes elhagyja az elektromágnes vasmagját, a tekercs elkezd kisülni, a tranzisztor kinyílik, ez egy impulzust juttat a tekercsbe, ami taszítja a motort.

Az eredeti anyagot angol nyelven itt olvashatod.

 

A következő oldalon egy működő modellel ismerkedhetsz meg.

 

Bevezető MenüMűködő modell

 

Utolsó frissítés dátuma: 2007. augusztus 20.